IMG-20160828-WA0002

TO UŽ UBĚHL MĚSÍC?

WOW! Právě jsme na našem prvním multidistriktovém meetingu a já slavím měsíc od opuštění České republiky a začátku mé výměny!

Závěr tohoto článku bude ve stejném stylu jako ty předchozí, ale nejdřív rekapitulace třiadvaceti událostí z dosavadní výměny:

 1. Poprvé za život jsem cestoval mimo Evropu… sám
 2. Oslavili jsme brazilský Den studentů
 3. Objal jsem více lidí než za celý život před výměnou
 4. Poprvé jsem měl brigadeiro… a pak ještě asi 20x
 5. Začal jsem chodit do školy… v Brazílii
 6. Poprvé jsem jedl kraba
 7. Naučil jsem se toaletní papír vyhazovat do koše vedle záchodu
 8. Poprvé jsem pil nápoj Guaraná – a to už tolikrát, že si to ani netroufnu tipnout
 9. Uvařil jsem guláš s knedlíkem – sice to díky trochu jiným surovinám a horšímu tlakovému hrnci chutnalo trochu hůř, ale pořád to nebylo špatné
 10. Byl jsem na promocích – obrovská párty po ukončení univerzity
 11. Byl jsem na několika turnajích mé host sestry Vitórie – v ping pongu a ve Volejbalu
 12. Začal jsem chodit na volejbalové tréninky
 13. Byl jsem už na několika narozeninových oslavách
 14. Oslavili jsme brazilský Den Otců
 15. Tančil jsem před cca 200 lidmi brazilský tanec Forro – všechno jsme naplánovali a naučili se ani ne během 48 hodin – ještě 5 minut před vystoupením jsme neměli ani hudbu
 16. Viděl jsem opravdu hodně, ale hodně palem
 17. Poprvé jsem ochutnal acaí… a ještě spoustu dalších jídel a pití, o kterých jsem psal v předchozích článcích (tedy ne o všem, je toho vážně moc)
 18. Poprvé jsem viděl volně žijící kolibříky a papoušky
 19. Viděl jsem se s bývalou exchange studentkou, která byla na Slovensku a s výměnnou studentkou z Česka!
 20. Už jsem byl i 3x na churrascu (grilovačka)
 21. Byl jsem i na jednom menším koncertu
 22. Doučoval jsem Češtinu Juliana, který už je momentálně na své výměně v Mostu
 23. Ale hlavně jsem si to zatím opravdu užil a poznal spoustu nových přátel!

 

A nějaké rady pro budoucí (nejenom) brazilské inboundy, které mě zatím napadly:

 • Vezměte si víc než jednu mikinu! Já jsem si říkal, že když pojedu do Brazílie, nebudu ji potřebovat, ale všude jsou tu klimatizace a Brazilci si uvnitř rádi udělají pěknou zimu (největší ale bývá ve škole a místo toho, aby to vypnuli nebo snížili intenzitu, si radši vezmou mikinu).
 • Placek si nechte udělat radši více než méně! Já jsem počítal s tím, že když budu v multidistriktu, kde bude 60 výměnných studentů, že to bude stačit. No, už před naším meetingem jsem jich měl něco kolem 40-50 (2 studenty jsem potkal na letišti v Sao Paulu, vyměnil jsem i s outboundy, kteří tu po mém příletu ještě byli a hlavně s inboundy v mém host distriktu). Tak jsem si musel ještě ve středu narychlo nechat vyrobit 60 placek – všude je tu dělají do 2 dnů, tak to nebyl žádný problém. Ale problém byl spíš s cenou, která tu je za placky vyšší než v ČR – tam jsem za velkou hranatou placku zaplatil 8,5 Kč. Tady jsem za obyčejnou malou kulatou placku z očividně mnohem levnějšího materiálu zaplatil v přepočtu 15 Kč. Takže se opravdu vyplatí do nich zainvestovat ještě před výměnou.

 

Od minulého článku se ale stala i spousta zajímavých věcí, o kterých budu psát teď.  Protože ale píšu s delším časovým odstupem, už si na všechno nevzpomínám, a tak vám shrnu aspoň to hlavní:

IMG_20160826_05253125. 7. jsme byli na návštěvě u Juliana. Kdo to je? No přeci ten kluk z fotky v mém prvním příspěvku, který mě byl přivítat na letišti, ale hlavně je to výměnný student, který jel studovat do českého města Most. Pomohl jsem mu s českou výslovností a do mobilu jsem mu napsal některé fráze, které by mohl v Česku využít! Ten večer jsme u nich měli od jejich inbounda z Indie tradiční indické jídlo a chutnalo vážně dobře! Pak jsme si s Julianem vyměnili placky a s mojí host rodinou jsme odešli. Za nějakých 6,5 hodiny už jsme se ale viděli při loučení na letišti. A abych nezapomněl – měl svoji vlajku Brazílie, kam chtěl aby mu každý něco napsal. Tak jsem mu tam napsal něco, čemu bude už za několik měsíců rozumět.

IMG_20160825_205134
Ono indické jídlo. Moc mi chutnalo!
IMG_20160825_194157
Celkem pěkně popsaná vlajka, co říkáte?
IMG_20160825_194201
Pak jsem se samozřejmě ještě podepsal 🙂

O den později jsem byl poprvé v americké pizzerii Domino’s. Sice to není žádná brazilská pizza, ale oproti té evropské je dost odlišná. A ta, která se dělá ve zdejších pizzeriích, je ještě trochu jiná…

IMG_20160826_191327
Můžete si říct i více příchutí, kterými budete mít pizzu rozdělenou
IMG_20160826_191331
PIZZAAA

IMG_20160826_205048

IMG_20160827_132522Doma jsme také už dvakrát grilovali. Poprvé přišli i nějací příbuzní. Můj host táta při té příležitosti otevřel svou druhou – poslední – plechovku piva Pilsner Urquell, které jsem mu přivezl. Už jsem se o tom v předchozích článcích zmínil, ale skoro každé brazilské pivo má na sobě napsáno „CERVEJA PILSEN“ = PIVO PLZEŇ. Pobavilo mě například pivo Bohemia, které má na na sobě napsáno „První Pivo Z Brazílie“, pod tím je napsáno jen „Pilsen“ (je tedy brazilské, nebo plzeňské?). Jedno z mála piv, které jsem viděl, že to nemá napsané, bylo pivo Budweiser – jo, to bralo zase inspiraci v Budějovicích. Také mě pobavilo pivo s německým názvem a v Brazílii už tradičním nápisem „Pilsen“. Na konec tohoto odstavce jen dodávám, že já pivo nikdy nepiju a i když by mi ho někdo nabídl, tak ho vyplivnu, protože mi alkoholické nápoje zkrátka nechutnají.

IMG_20160827_131815
Porovnání barev opravdové plzně a brazilské „plzně“ (Skol je tu nejprodávanější pivo, je opravdu všude)

 

IMG_20160828_115718
To jsme byli tak nakoupit a co nevidím, naše krásné Čechy!
IMG_20160828_115722
Hned vedle se nacházel i Budweiser

Minulý víkend měla Sonja, studentka z Finska, narozeniny. Protože pořád někde celý víkend jezdili, tak jí máma řekla, že nebude mít narozeninovou oslavu. A v neděli, když měly jít večer s host mámou nakoupit oblečení, se šly stavit pro Carinu. No, když vešly dovnitř, na ně vykouklo asi 30 lidí. Kdo uměl, tak zpíval zdejší narozeninové přání a kdo neuměl, ten pouze tleskal (vždy do rytmu tleskají). Na oslavě nesmí samozřejmě chybět brigadeiro a spousta dalších pochutin typu coxinha, pão de queijo, jahody v čokoládě a samozřejmě se vždy pije Guaraná!

IMG_20160827_205552Den před její oslavou jsme byli na koncertě kapely její host sestry. Hudba nebyla špatná, své skladby míchali společně s nějakými slavnými (např. jednou zpívali Lennona). Bylo to jen v nějaké restauraci (něco na pomezí mezi restaurací a barem), kde bylo asi 100 lidí. Poté jsme šli aspoň trochu oslavit její narozeniny tak, že jsme šli na burger. Všichni jsme jí popřáli, protože „se do jejích narozenin už neuvidíme“, a pak jsme se rozešli každý domů.

IMG_20160827_180954
Taková Československá fotka 🙂

Asi hodinu před koncertem jsme ale byli na meetingu se zdejšími Rotexáky. No, kvůli čemu se to nazývalo meeting, byla jedna prezentace o tom, co v Brazílii pravděpodobně ochutnáme a navštívíme (jedno z těch míst prý s mou rodinou stoprocentně navštívím – nádherné město Salvador). Dále to už pokračovalo jen tak, že jsme hráli různé hry. Nechápu, kde berou nápady, ale rotexáci vždy vymyslí opravdu originální hry (i na našich orientation mítincích II a III v Česku)! Chvíli jsme se také bavili s rotexačkou, která byla před 3 lety na Slovensku. Říkala, že Česky rozumí, protože sledovala ráda televizi v Češtině, ale povídali jsme anglicky.

A právě jste se pročetli až na úplný konec tohoto obsáhlejšího článku. Momentálně jsem už druhý den na meetingu našeho multidistriktu NORBREX. Protože je ale tento článek psán už před meetingem, tak se mé pocity z něj dozvíte až za týden v dalším článku!

A na závěr fotka se studentkou z Taiwanu!

Screenshot_20160820-230928

Komentářů: 2

  1. V Mostě jsem nikdy nebyl, tak nevím, jak moc krásné město to je. Samozřejmě tam není žádné velké historické centrum. Juliano má ale super rodinu a užívá si to tam. Jediná věc, která mu trochu vadí je, že jsou v Česku všichni více chladní – jo, tady v Brazílii jsou všichni přátelštější a při zdravení nebo loučení se objímají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *